top of page
 • Zdjęcie autoraSandra Skorupa-Franiszyn

2023 rokiem video marketingu – 10 trendów, którymi zwiększysz zasięgi


Tego już się nie da nie zauważyć i nie da się tego ukryć. Video marketing stał się jednym z najważniejszych elementów w tworzeniu strategii marketingu treści. Aż 80% osób woli obejrzeć film niż czytać tekst. To bardzo dobrze, bo 88% konsumentów przez obejrzenie wideo reklamowego decyduje się na zakup produktu i usługi. Nic więc dziwnego, że 87% firm na całym świecie wykorzystuje film jako narzędzie marketingowe. Zaczynamy zatem od ekscytującej statystycznej pigułki wiedzy zaczerpniętej z Marketing Insider Group.


Czym jest video marketing?

Video marketing to rodzaj marketingu cyfrowego, w którym treści video są wykorzystywane do promocji lub sprzedaży produktu, usługi lub marki. Mogą to być zarówno krótkie klipy promocyjne, jak i pełnowymiarowe reklamy. Pojawiają się one zwykle w mediach społecznościowych, na stronach internetowych czy w wewnętrznych kanałach komunikacji organizacji.


Wykorzystanie video w strategii marketingowej może być niezwykle skutecznym narzędziem przekazywania informacji i angażowania potencjalnych klientów. Może również stanowić ważny element wizualny, który pomoże ujawnić historię stojącą za Twoją firmą, dzięki czemu zapadnie ona w pamięć i stanie się bardziej osobista dla widza.


Czy to oznacza, że tradycyjne metody marketingowe schodzą ze sceny? Zupełnie nie. Nadal są głównymi aktorami w tym spektaklu. Jednak w opowieści 2023 roku większa rola przypada formatom video.


10 trendów video marketingu na 2023 rok

Planujesz zacząć lub kontynuować, tworzyć wideo w 2023 roku, ale brak ci pomysłów lub szukasz inspiracji? Bardzo dobrze trafiłeś. Oto 10 najważniejszych trendów video marketingu, którymi zwiększysz zasięgi.

1. Explainer video

Film instruktażowy kolejny rok jest niekwestionowanym liderem rankingów. Według raportu Video Marketing Statistics 2022, Wyzowl najczęściej tworzonym rodzajem video są tzw. explainery. Na nie wskazało aż 74% badanych. Co więcej, 96% ludzi ogląda filmy instruktażowe, aby dowiedzieć się więcej o usłudze lub produkcie danej marki.


2. Live video

Video na żywo szczególną popularność zyskało w czasie pandemii i izolacji. Trend ten na dobre przyjął się wśród marek osobistych, firm czy influencerów. Filmy na żywo są oglądane nawet 3 razy dłużej niż wcześniej nagrane filmy. Live video mają znacznie większy potencjał w kwestii zaangażowania odbiorców, gdyż generują 6 razy więcej interakcji.


3. Smartfon video marketing

Postęp technologiczny sprawił, że dziś niemal każdy może stworzyć dobrą treść video za pomocą… swojego smartfona. Telefony oferują dziś na tyle dobre aparaty i parametry techniczne, że z powodzeniem nadają się do nagrywania szczególnie krótkich, pionowych filmów. Oczywiście do sukcesu potrzeba jeszcze odrobinę kreatywności i podstawowych zasad kadrowania oraz znajomości trendów video i montażu.


4. Vlogi

Blogi video są doskonałym narzędziem do opowiadania historii marki. Dzięki tym materiałom można nawiązać kontakt z konsumentami, angażować ich oraz rozwijać osobowość brandu. To skuteczny i niedrogi sposób na informowanie odbiorców o aktualnościach i wydarzeniach w firmie, a także jej usługach czy produktach.


5. Nieme filmy

Internauci konsumują content video niemal wszędzie. Oglądają filmy w kolejce do kasy, poczekalniach, środkach transportu publicznego, na siłowniach, a nawet podczas konferencji. W takich i wielu innych sytuacjach zależy im na dyskretnym odtwarzaniu – bez dźwięku. Aż 85% filmów na Facebooku jest oglądanych właśnie bez dźwięku. W takim przypadku utrzymanie uwagi użytkownika jest trudne. Do filmów niemych warto dodać napisy, które sprawiają, że widzowie oglądają reklamy o 12% dłużej niż te bez napisów.


6. User generated video

Aż 60% konsumentów twierdzi, że video tworzone przez użytkowników jest bardziej autentyczne i godne zaufania niż treści kreowane przez markę. Dlatego w trendach video 2023 niezwykle ważna jest współpraca ze zwolennikami firmy. Warto uczynić ich niejako rzecznikami marki. Osoby te mogą kreować content na swoich kontach, a przedsiębiorstwo może je regularnie udostępniać.


7. Video testimonials

Video recenzja to najlepszy format recenzji, jaki firma może zamieścić na swojej stronie internetowej czy w mediach społecznościowych. Są to filmy, w których klient chwali firmę za jej dokonania, usługi lub produkty. Opowiada o dobrych stronach współpracy i przede wszystkim o tym, jak firma pomogła mu rozwiązać problem, który mają również inni odbiorcy – potencjalni klienci.


8. Webinar

Statystycznie najbardziej chwalonym formatem video wśród marketerów jest webinar. Internetowe seminarium prowadzone i realizowane jest za pomocą technologii webcast. Dzięki temu możliwa jest obustronna komunikacja między prowadzącym spotkanie a uczestnikami. Aż 90% badanych uważa ten rodzaj contentu za wysoko skuteczny.


9. Krótkie i poziome video reklamowe – mega trend 2023 roku

Krótkie, poziomie video reklamowe zasługuje na dłuższy śródtytuł. Shorty są mega trendem video 2023. Wiele lat temu przewidział to Snapchat, którego uznaje się za pioniera pionowego contentu video. Jednak Instagram, Facebook i YouTube nie pozostawali długo w tyle. W porę dostrzegli trend i włączyli funkcję pionowych filmów, które błyskawicznie stały się normą w mediach społecznościowych. Według Meta for Business 65% konsumentów uważa marki reklamujące się za pomocą pionowego wideo za bardziej innowacyjne.

Ciekawych informacji dostarczają badania Wyzowl – na pytanie, w jaki sposób najbardziej chcieliby dowiedzieć się o produkcie lub usłudze, 73% odpowiedziało, że woli obejrzeć krótki, pionowy film. Dla porównania, 11% wolałoby przeczytać artykuł tekstowy, stronę internetową lub post. Jedynie 4% chciałoby zobaczyć infografikę, a 3% wolałoby pobrać e-book lub podręcznik.

Krótkie pionowe filmy to format doceniany również przez dużych graczy. Mogłoby się wydawać, że firmy, które dysponują dużymi budżetami marketingowymi na produkcję profesjonalnych reklam do telewizji, nie będą sobie zawracać głowy tworzeniem pionowego contentu na TikToka, Facebooka czy Instagrama. Nic bardziej mylnego. Takie produkcje z powodzeniem realizują m.in. Adidas, Mercedes czy Pepsi. Zasięgi ich pionowych filmów okazują się spektakularne.


10. Co z SEO w video?

SEO w video to temat znany i poruszany nie od dziś. Jednak wciąż wiele firm i wielu marketerów pomija tę kwestię, skupiając się wyłącznie na kreacji obrazu. Optymalizacja filmów pod wyszukiwarkę w najbliższych latach będzie odgrywała niezwykle istotną rolę. Google umieszcza fragmenty wideo obok co czwartego wyniku wyszukiwania, a użytkownicy chętnie je klikają.


Google obecnie czyni treść video jednym z najważniejszych wskaźników SEO. Strony z filmem mają 50 razy większe szanse znalezienia się na pierwszych stronach w wyszukiwarce.

Do dobrych praktyk video SEO zalicza się:

 • spójność contentu

 • odpowiadanie w treści na pytania konsumentów

 • edukacja treścią konsumentów na temat marki

 • angażujący, interesujący content

 • optymalizacja tytułu video oraz tagów

 • wykorzystanie właściwych słów kluczowych w tytule i opisie filmu

 • wybór odpowiednich miniatur

 • odpowiadanie na komentarze do filmów w celu zwiększenia zaangażowania

 • dodanie transkrypcji wideo.

Korzyści video marketingu – czy filmy rzeczywiście generują duże zasięgi?

Dlaczego to takie ważne, aby być na bieżąco z marketingiem video? Ze względu na wiele korzyści, a także niesamowitą dynamikę konsumpcji tego rodzaju treści w ciągu ostatnich lat. Jeszcze w 2018 roku ludzie oglądali video online średnio 10,5 godzin tygodniowo. W 2022 roku użytkownicy oglądali treści wideo średnio 19 godzin tygodniowo. To potężny wzrost, który w żadnym wypadku nie wyhamowuje. Dzięki temu zespoły marketingowe mają jeszcze większe szanse na odcinanie kuponów z korzyści video marketingu. Do największych zalet video marketingu zalicza się:

 • zwiększenie ruchu na stronie i w mediach społecznościowych

 • wydłużenie czasu przebywania na stronie

 • pomoc konsumentom w lepszym zrozumieniu usług i produktów

 • generowanie leadów

 • bezpośrednie zwiększenie sprzedaży

 • redukcja telefonów dotyczących pomocy technicznej

 • zwiększenie świadomości marki

 • dobry zwrot z inwestycji.

W 2022 roku to YouTube był najczęściej używaną platformą do video marketingu. Ostatnie 12 miesięcy było przełomowych szczególnie dla filmów na Instagramie. Wykorzystanie tego medium do dystrybucji contentu video wzrosło z 60% do 72%.

Jeżeli nadal jakimś cudem nie realizujesz projektów video w obrębie swojego biznesu lub jako agencja kreatywna dla swoich klientów, natychmiast powinieneś opracować strategię, jak zacząć działać w tym obszarze. Bez wątpienia ogromne zasięgi organiczne na TikToku i w pozostałych social mediach można osiągnąć dzięki krótkim, pionowym wideo. Tego rodzaju materiały bardzo często są tworzone w sposób amatorski i wcale to nie sprawia, że są rzadziej oglądane i mniej angażujące – wręcz przeciwnie.


Na szczególną uwagę zasługują również explainery oraz webinary. Nieocenioną wartość sprzedażową, marketingową i ROI dadzą firmie również filmy reklamowe do płatnych kampanii tzw. video ads. To reklamy displayowe online, wyświetlane przed, w trakcie lub po strumieniu wideo w internecie.14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page